Viisi (tyhmän)rohkeaa

Nimeke: Viisi (tyhmän)rohkeaa
Tekijä: Veeti Länsikunnas
Kannet ja kartta: Petri Hiltunen
Sarja: Praedor
Kustantaja: Nysalor-kustannus
ISBN: 978-952-7564-71-4
Painos: 1.
Sivumäärä: 297
Asu: Pehmeäkantinen kirja
Julkaisuaika: 10.7.2026
Hinta: 25 euroa (sisältää postikulut; ennakkotilaa Holvista tai osoitteesta matti piste jarvinen ät nysalor piste net)

Praedorit – Jaconian maineikkaimmat ammatinharjoittajat. Heitä pidetään kunniattomina, ahneina, kaikesta piittaamattomina lurjuksina, jotka ovat yhden askeleen päässä kadotuksesta tai hirsipuusta. Mikä siis saa ihmisen harjoittamaan ammattia, joka takaa vain vaarallisen elämän? Onko kyse rohkeudesta vai tyhmyydestä? Kenties molemmista. Tai ehkä kyse ei ole kummastakaan.

Viisi praedoriksi päätynyttä iharjakuvataiteilija Petri Hiltusen fantasiamaailmaan Jaconiaan. Tarinat kuvaavat Jaconiaa monipuolisesti. Luvassa on arkisia kommelluksia, kuivaa huumoria, purevaa ivaa, sivistyneitä barbaareja, katalia kuolevaisia ja heidän korventamistaan sanoilla ja säilällä. Genren kliseet kääntyvät usein ylösalaisin, ja sankarimyyttejäkin käsitellään kriittisesti. Lähde mukaan kiehtoviin seikkailuihin!

Veeti Länsikunnas on fantasiakirjailija ja pöytäroolipelaaja, jonka Praedor-roolipeli vei mennessään ja innoitti kirjoittamaan Jaconian maailmasta. Viisi (tyhmän)rohkeaa on hänen esikoisteoksensa ja avausosa hänen laajempaan Praedor-projektiinsa.

Kategoria(t): Nysalor-kustannuksen kirjat Avainsana(t): , , , , , , , , , , , , , . Lisää kestolinkki kirjanmerkkeihisi.

Jätä kommentti